Subscribe:

Czy hacking to przestępstwo i czy hacker to przestępca?



Hacking dla większości to włamania na strony, kradzież danych czy też wyłudzaniem informacji i jest to myślenie niepoprawne. Nazwa hacking pochodzi od słowa hack czyli sztuczka, jest to myślenie, przewidywanie błędów, szukanie sposobu rozwiązania jakiegoś problemu. Hakerzy to perfekcjoniści.


Pojęcie hackingu nie znajduje się tylko w informatyce, niegdyś hakerzy znajdowali się w dziedzinach matematyki, fizyki i elektroniki. Hakerzy to pionierzy ! Właśnie im zawdzięczamy wygląd dzisiejszej struktury informatycznej, nie tylko bezpieczeństwa, a całej informatyki, zaczynając od systemów szyfrowania, systemów IDS zamiast haseł na karteczkach aż do wolnego i otwartego oprogramowania.

Przytoczę trochę historii ;) Pewnego dnia, gdzieś pod koniec lat 50. XX wieku klub modelarski (a dokładniej modelarstwa kolejkowego) otrzymał prezent. Były to stare urządzenia telefoniczne z których uczestnicy klubu stworzyli bardzo złożony system sterowania kolejką przez dzwonienie na linię telefoniczną. Użycie starych sprzętów w aż tak niecodzienny sposób uzyskało nazwę właśnie hackingu. Rozpoczęło to powstanie nowej subkultury, subkultury hakerskiej, rozwoju security (bezpieczeństwa) w informatyce czy też światowego dążenia do wolności informacji.

Dziwna natura nowej subkultury 

Czemu hakerów nazywamy cyber-przestępcami ? Dlaczego chemików nie nazywają masowymi mordercami? Dmitry Vitalevich Sklyarov to rosyjski haker chciał publikować swoje dokonania w pokonywaniu nadmiernie uproszczonego szyfrowania produktów firmy Adobe na konferencji. Jednakże przed przemową został aresztowany przez FBI !

Hackerzy dla społeczeństwa - czyli zdanie szarego człowieka o hackingu

W społeczeństwie mało kto zna różnice między hackerem a crackerem.  Słowo cracker pochodzi od crack czyli łamać. Pierwotne znaczenie tego słowa było w Polsce powiązane tylko i wyłącznie z łamaniem zabezpieczeń oprogramowania. I tak jest ono rozpowszechnione wśród osób zajmujących się crackowaniem i w artykułach na ten właśnie temat.

Teraz słowa cracker używa się także jako określenie osoby która włamuje się na serwery - postępując niezgodnie z prawem. Używanie go w taki sposób propaguje społeczność hakerska, wg. której postawienie  znaku równości między hakerami, a crackerami jest niepoprawne. Społeczność hakerska twierdzi że haker to pasjonat o dużej wiedzy, której (!) nie wykorzystuje do szkodzenia innym. Crackerem zaś określają osobę która łamie zabezpieczenia w celu (!) dokonania przestępstwa.

Jak widzisz istnieje ogromna różnica w tych dwóch pojęciach. Ważne jest zauważanie tej różnicy i odpowiednie używanie słowa hacker i cracker w stosunku do sytuacji.